Z NAMI Z NAMI

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

28 kwietnia 2023 roku nastąpiła nowelizacja Prawa budowlanego, która zmienia szereg przepisów dotyczących parametrów budynków. Wprowadza między innymi obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Czy Warszawa należy do miast szczególnie dotkniętych zmianami? Na co się przygotować? I w jaki sposób zdobyć certyfikaty dla mieszkań, i w jakich sytuacjach są one wymagane? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu, do którego przeczytania serdecznie zachęcamy.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

W praktyce każdy budynek potrzebuje prądu do codziennego funkcjonowania. Używa się go m.in. do ogrzewania i chłodzenia, wentylacji, oświetlenia. Ogólnie rzecz biorąc prąd jest niezbędny do normalnego funkcjonowania budynku mieszkalnego Świadectwo energetyczne jest certyfikatem potwierdzającym ilość zużywanej energii w mieszkaniu.

To cenna informacja nie tylko dla rządu, który na tej podstawie może prowadzić politykę kraju, ale też dla samych właścicieli budynków lub potencjalnych lokatorów. Charakterystyka pozwala bowiem przewidzieć opłaty, co przyczynia się do lepszego gospodarowania rodzinnym budżetem. W niektórych przypadkach pomaga wręcz podjąć decyzję o wynajmie urządzeń na bardziej energooszczędne.

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Posiadanie opisywanego dokumentu jest wymagane tylko w określonych sytuacjach. Najprościej ujmując: nie potrzebujesz certyfikatu, jeśli nie planujesz sprzedawać czy wynajmować domu lub mieszkania. W sytuacji sprzedaży lub wynajęcia lokalu jest potrzebne profesjonalnie sporządzone świadectwo energetyczne nieruchomości. Warszawa, jako miasto ze znacznym potencjałem mieszkaniowym i sporą liczbą transakcji sprzedaży i najmu, wykazuje duże zapotrzebowanie na usługi polegające na wystawianiu takich dokumentów.

Wśród grup, które będą musiały postarać się o charakterystykę, należą właściciele:

  • domów i lokali przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem,
  • modernizowanych obiektów wybudowanych przed 2009 rokiem,
  • nowych budynków stawianych indywidualnie, które muszą otrzymać pozwolenie na użytkowanie.

Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane?

Istnieje sporo kategorii budowli, które nie muszą zlecać sporządzenia tego dokumentu. Certyfikat nie jest potrzebny:

  • budynkom wolnostojącym o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m²,
  • domkom letniskowym, czyli mieszkaniom przeznaczonym do użytkowania krócej niż 4 miesiące w roku,
  • gospodarstwom rolnym, których wskaźnik EP nie przekracza 50 kWh/m² (na rok),
  • obiektom gospodarczym czy przemysłowym niewykorzystującym energii (prócz oświetlenia),
  • kościołom,
  • zabytkom.

Wszystkie pozostałe budowle od 28 kwietnia 2023 roku będą już musiały wykazywać się świadectwem, a konkretnie charakterystyką dotyczącą zapotrzebowania na prąd i inne źródła energii.

Kto sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej?

Mogą to zrobić tylko osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Chodzi konkretnie o specjalistów wpisanych na listę Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Tylko oni gwarantują, że świadectwo energetyczne mieszkania zostanie wykonane w sposób uczciwy oraz precyzyjny. W przeciwnym wypadku grozi im odpowiedzialność karna. Co więcej, mają oni obowiązek opublikowania charakterystyki w powszechnie dostępnym rejestrze. Dzięki temu ustawodawca zapobiega powstawaniu fałszywych certyfikatów.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Ostateczny koszt zależy m.in. od tego, gdzie jest wystawiany certyfikat energetyczny. Warszawa jest pod tym względem wyraźnie droższa od pozostałych miast Polski, choć i tutaj zdarzają się okazje. Wiele zależy od nawiązania dobrej współpracy z osobami wystawiającymi świadectwo dla danego mieszkania. Dobrym przykładem jest firma Z NAMI, utrzymująca kontakty ze specjalistami, którzy oferują naprawdę konkurencyjne stawki przy sporządzaniu charakterystyki.

Jak wygląda świadectwo energetyczne?

Wzór można bez problemu znaleźć w Internecie. Warto bowiem zaznaczyć, że chociaż świadectwo zawsze przybiera postać kilkustronicowego certyfikatu papierowego, to w końcu trafia do centralnego rejestru charakterystyk energetycznych. Znajdują się w nim informacje dotyczące m.in.:

  • rodzaju budynku i jego przeznaczenia,
  • roku oddania obiektu do użytkowania,
  • powierzchni,
  • wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
  • systemu technicznego mieszkania.

Ile jest ważne świadectwo energetyczne?

Wraz z biegiem czasu budynki wykorzystują nowe, zmieniające się technologie, modernizują się lub zmieniają swój charakter użytkowy. Z tego powodu raz wystawiony certyfikat nie jest wieczny. Ustawodawca to przewidział, dlatego świadectwo energetyczne mieszkania jest ważne przez 10 lat. Po tym czasie charakterystyka musi zostać odnowiona przez specjalistę.

Zarządzanie najmem Z NAMI

Zdobywanie dokumentów niezbędnych do sporządzenia świadectwa energetycznego, a potem szukanie dobrego specjalisty, który sporządzi dokument, jest czasochłonnym zajęciem, a jego efekty nie zawsze bywają zadowalające. Dlatego eksperci rynku mieszkaniowego zachęcają do tego, aby sporządzeniem tego typu dokumentacji zajmowali się wyłącznie profesjonaliści.

W Warszawie możesz skorzystać z usług marki Z NAMI. W ramach naszych usług zajmiemy się wszystkim, co jest niezbędne do uzyskania przez mieszkanie niezbędnego certyfikatu, a następnie prześlemy charakterystykę do odpowiednich urzędów.

To zaledwie część oferty Z NAMI, obejmującej kompleksowe zarządzanie najmem w Warszawie. Skontaktuj się telefonicznie lub mailowo z przedstawicielami firmy, aby uzyskać więcej informacji na temat współpracy. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie związane ze świadectwami charakterystyki energetycznej mieszkań, a także wyjaśnimy, jak zdobyć potrzebny certyfikat. Jesteśmy do twojej dyspozycji w każdej sytuacji!