Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie rodzinie z dzieckiem?

W dzisiejszych czasach znalezienie lokatorów, którzy nie sprawiają kłopotów i terminowo regulują zobowiązania finansowe, stanowi spore wyzwanie. Szczególnie problematyczny może okazać się wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem lub samotnej matce. W obawie przed szkodami, jakie może wyrządzić maluch, właściciele niechętnie zgadzają się na wynajmowanie lokali osobom z potomstwem. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie rodzinie z dzieckiem, … Continued

alt

W dzisiejszych czasach znalezienie lokatorów, którzy nie sprawiają kłopotów i terminowo regulują zobowiązania finansowe, stanowi spore wyzwanie. Szczególnie problematyczny może okazać się wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem lub samotnej matce. W obawie przed szkodami, jakie może wyrządzić maluch, właściciele niechętnie zgadzają się na wynajmowanie lokali osobom z potomstwem. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie rodzinie z dzieckiem, w tym obcokrajowcom? Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę podczas zawierania umowy? Podpowiadamy!

Wynajem mieszkania rodzinie – podstawowe informacje prawne

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że obecność milusińskich w wynajmowanej nieruchomości może wiązać się z różnego rodzaju problemami. Najczęściej są to uszkodzenia (np. mebli lub ścian), które znacząco zwiększają koszty remontu. Oczywiście istnieją dzieci, które nie dokonają poważnych zniszczeń, jednak żaden właściciel nie może mieć pewności co do takiej sytuacji, zwłaszcza na początku współpracy z nowymi lokatorami.

Prawa, jakie przysługują wynajmującym, szczegółowo opisuje ustawa z dnia 2 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów. Warto je poznać, zanim zdecydujesz się na wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem czy samotnej matce. Dokument ten wyraźnie wskazuje, w jakich okolicznościach może dojść do rozwiązania umowy najmu. Tak się może stać np. kiedy lokatorzy nie płacą regularnie czynszu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że pociechy są objęte ochroną prawną. Oznacza to, że rodziny z dzieckiem lub samotnej matki nie można tak po prostu wyrzucić na bruk (należy jej zapewnić schronienie). Można też czekać na wyznaczenie takim osobom lokalu socjalnego przez sąd, jednak postępowanie w takiej sytuacji zwykle trwa miesiącami, a nierzadko nawet latami.

Jak bezpiecznie i legalnie wynająć mieszkanie rodzinie z dzieckiem? Co powinna zawierać umowa?

Udostępnienie nieruchomości osobom z nieletnimi nie musi oznaczać problemów. Najważniejszym dokumentem regulującym prawa i obowiązki lokatorów jest umowa najmu. Jeśli zdecydujesz się na wynajem mieszkania samotnej matce lub rodzinie obcokrajowców z dzieckiem, najlepiej zawrzeć ją na piśmie. Co dokładnie powinna zawierać? Zgodnie z przepisami prawa najmu w jej skład powinny wchodzić trzy podstawowe elementy: strony umowy, jej przedmiot i czynsz najmu. Oczywiście można też zamieścić w niej wiele dodatkowych informacji istotnych z punktu widzenia zarówno wynajmującego, jak i lokatorów. Mogą one dotyczyć m.in. okresu najmu, kaucji pobranej przez wynajmującego, a także terminu wypowiedzenia.

Wynajem mieszkania rodzinie z dzieckiem – z jakimi problemami może spotkać się wynajmujący?

Jak się nietrudno domyślić, utrudnieniem w przypadku udostępnienia lokalu osobom z potomstwem, są nie tylko uwarunkowania prawne, o których wspomnieliśmy powyżej. Decydując się na wynajem mieszkania dla samotnej matki czy dla rodziny obcokrajowców z dzieckiem, warto pamiętać, ze tacy lokatorzy mogą okazać się dość problematyczni. Przede wszystkim mamy tu na myśli zniszczenia dokonywane przez nieletnich, które często są kosztowne w naprawie. Mogą to być np. porysowane ściany, poplamione dywany, obite szafki kuchenne. Rodzice na ogół nie poczuwają się do zrekompensowania strat właścicielowi lokalu. W takiej sytuacji dobrym zabezpieczeniem jest pobranie bezzwrotnej kaucji od wynajmujących, jednak często zdarza się, że jej wysokość nie pokrywa kosztów późniejszego remontu.

Czy obywatelstwo ma znaczenie przy wynajmie mieszkania? O czym pamiętać, decydując się na wynajem mieszkania obcokrajowcom z dzieckiem?

Teoretycznie obywatelstwo nie powinno mieć większego znaczenia przy zawieraniu umowy najmu. Zanim jednak zdecydujesz się na wynajem mieszkania obcokrajowcom z dzieckiem, warto zweryfikować tożsamość przyszłego najemcy, np. poprzez sprawdzenie paszportu lub dokumentu tożsamości. Można również poprosić takie osoby o przedstawienie karty pobytu. Dokument ten jest wydawany na specjalnie zabezpieczonym blankiecie zgodnie z zasadami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie dokumentów wydawanych cudzoziemcom z dnia 29 kwietnia 2014 roku. Dodatkowo przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wynajmu mieszkania obcokrajowcom z dzieckiem, dobrze jest zapytać o cel przybycia do Polski oraz planowany czas pobytu. Warto też zwrócić uwagę na dokładne określenie liczby najemców, ponieważ wielu cudzoziemcom zależy na maksymalnym ograniczeniu kosztów związanych z najmem nieruchomości.

Chcesz bezpiecznie wynająć mieszkania rodzinie z dzieckiem? Skorzystaj z pośrednictwa!

Jeśli zależy Ci na znalezieniu zaufanych lokatorów, którym będziesz mógł bez obaw udostępnić swoją nieruchomość, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Firma Z NAMI prowadzona przez osoby z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży świadczy kompleksową usługę zarządzania najmem w Warszawie, pomagając właścicielom zaoszczędzić cenny czas i przejmując na siebie wszystkie najważniejsze procedury związane z wynajmem mieszkań. Wszystkich zainteresowanych naszą ofertą zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.