Wielu posiadaczy nieruchomości decyduje się na ich wynajęcie i zyskanie w ten sposób dodatkowego źródła zarobku. Niektórzy preferują przekazanie całego lokalu jednej osobie, inni z kolei planują wynajem mieszkania na pokoje. Ta druga opcja wiąże się jednak z wieloma formalnościami czy kwestiami, jakie należy wcześniej wyjaśnić czy skonsultować. Przekonaj się, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę przed zawarciem umowy z wieloma najemcami i w jaki sposób przygotować się do rozwiązania rozmaitych problemów, jakie mogą się w związku z tym pojawić.
Wynajmowanie mieszkania na pokoje – jeden ze sposobów zarządzania nieruchomością
Właściciele nieruchomości często traktują je jak korzystną inwestycję finansową, która ma dać zarobić . Niektórzy decydują się nie wykańczać lokalu i sprzedać go po pewnym czasie, kiedy jego cena wzrasta. Inni decydują się lokal wykończyć i następnie wynająć.. Niektórzy decydują się udostępnić całe mieszkanie jednej osobie, inni zaś wybierają opcję, jaką jest wynajem na pokoje. W tej drugiej sytuacji warto wiedzieć więcej na temat przeprowadzenia takiej transakcji i zarządzania samym mieszkaniem, w którym pojawia się wielu lokatorów.
Czy warto wynajmować mieszkanie na pokoje?
Chociaż udostępnianie pojedynczych pomieszczeń jest dość popularną praktyką wśród wynajmujących, można zastanowić się, czy jest ona opłacalna. Zazwyczaj decydują się na nią posiadacze dużych domów czy też mieszkań o sporej powierzchni, które trudno byłoby wynająć w całości jednej osobie. To też atrakcyjna opcja dla najemców, którzy nie są w stanie opłacić samodzielnego mieszkania, ale stać je na pojedynczy pokój. Jest to zatem oferta, która jest często korzystna dla obu stron takiej transakcji.
Jaka umowa najmu obowiązuje w przypadku wynajmu mieszkania na pokoje?
W przypadku podjęcia decyzji o wynajmie mieszkania na pokoje z pewnością pojawi się wiele pytań. Jednym z nich jest to, które dotyczy dokumentów, które należy sporządzić i podpisać w przypadku takiego wynajmu mieszkania. Z każdym najemcą powinna zostać zawarta oddzielna umowa na wynajem pokoju i muszą się w niej znaleźć indywidualne ustalenia, jakich dokonano z daną osobą. Taka umowa musi zawierać zapisy dotyczące wysokości czynszu, terminu jego płatności, okresu wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony lub daty zakończenia umowy w przypadku umów zawartych na czas określony. Umowa wynajmu pokoi powinna też zawierać regulamin korzystania z powierzchni wspólnych.
Zalety i wady wynajmu mieszkania na pokoje
Każdy sposób zarabiania na nieruchomości ma swoje wady i zalety. Tak samo jest w przypadku takiego działania, jak wynajem mieszkania na pokoje. Do zalet z pewnością można zaliczyć możliwość większego zysku niż w przypadku wynajęcia lokalu w całości. Oznacza to jednak konieczność znalezienia, wybrania i zweryfikowania wielu najemców co może być czasochłonne i multiplikuje ryzyko trafienia na nieuczciwego najemcę. Przed podjęciem decyzji należy zatem zastanowić się, czy jest się gotowym na częstą rotację i w związku z tym faktem na częste ich poszukiwanie.
Jak rozlicza się opłaty najemców wynajmujących pokoje?
Kolejną kwestią, która pojawia się w przypadku podziału lokalu na pomieszczenia do wynajęcia, jest ta związana z rozliczaniem opłat. Każdy najemca będzie bowiem zużywał media w innym stopniu, tymczasem nie da się rozdzielić liczników w nieruchomości i opomiarować osobno każdego pokoju. Jest właściwie niemożliwe, by rozliczyć każdego najemcę zgodnie z realnym zużyciem przez niego wody, prądu czy ogrzewania. Należy zatem ustalić z nim odgórną kwotę czynszu opłacaną każdego miesiąca. Trzeba konsekwentnie stosować ten sposób rozliczania w przypadku każdej umowy.
Wyposażenie niezbędne w przypadku wynajmu na pokoje
Każde pomieszczenie musi być odpowiednio wyposażone bez względu na to, czy wynajmujesz całą nieruchomość, czy też pokój. W przypadku podnajęcia poszczególnych części obiektu pamiętaj o tym, że każdy z nich powinien nadawać się do zamieszkania przez jedną osobę, zatem powinno się tam znaleźć łóżko, szafa, czy też biurko. Umebluj i wyposaż też części wspólne lokalu, czyli kuchnię, łazienkę, a także jadalnię. Wszyscy najemcy będą od Ciebie wymagać udostępnienia im przestrzeni w takim samym lub podobnym standardzie.
Co w przypadku konfliktu między najemcami poszczególnych pomieszczeń?
Warto wspomnieć o pewnym ryzyku, które wynika z dużej liczby najemców w jednym mieszkaniu. To problem związany z potencjalnymi konfliktami, jakie mogą między nimi zaistnieć. Kwestie prawne wyjaśniają, że sami powinni oni rozwiązywać pojawiające się między nimi problemy. Właściciel może jedynie rozwiązać umowę z konfliktowym lokatorem. Nie jest bowiem w stanie działać jako mediator pomiędzy skłóconymi osobami.
Bezpieczne wynajmowanie mieszkania – profesjonalna pomoc
Dzielenie nieruchomości na pomieszczenia i wynajmowanie każdego z nich innej osobie ma zatem wiele zalet, ale też wiąże się z pewnym ryzykiem, na które trzeba być gotowym. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zająć się tymi kwestiami, to możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Oferujemy bezpieczne zarządzanie najmem w Warszawie. Współpraca Z NAMI pozwoli rozwiązać wszystkie problemy i zminimalizować wszystkie ryzyka związane z wynajęciem pokojów. Przekonaj się, że wynajem mieszkania na pokoje może być łatwy i zyskowny.