Obecnie wiele osób posiadających lokale, z których same nie korzystają, decyduje się na ich wynajęcie. Wynajęcie lokalu wiąże się z wieloma formalnościami i jest obarczone pewnym ryzykiem. Zawarcie umowy najmu oznacza , że należy liczyć się z możliwością jej rozwiązania przez którąś ze stron. Często zatem pojawia się pytanie, czy możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę i w jaki sposób się to odbywa. Dowiedz się zatem, kiedy taka sytuacja może zaistnieć, w jaki sposób ona przebiega i o czym należy pamiętać w takich okolicznościach.
Kim jest najemca? Jakie ma prawa, a jakie obowiązki?
Przed zawarciem umowy najmu dobrze jest zrozumieć, jakie są strony występujące w tej umowie. Gdy jest się właścicielem nieruchomości, to przede wszystkim warto wiedzieć, kim jest najemca. To osoba, która zamieszkuje lokal należący do kogoś innego i z tego tytułu płaci czynsz, którego wysokość zostaje wcześniej określona i zawarta w podpisanym kontrakcie. Najemca musi przestrzegać wszystkich zapisów umowy, np. musi utrzymywać pomieszczenia we właściwym stanie technicznym, czy powiadamiać właściciela o ewentualnych awariach występujących w lokalu. Ma też prawo do warunków mieszkaniowych, które nie mogą zagrażać jego zdrowiu i życiu.
Co powinno pojawić się w umowie najmu oraz jej wypowiedzeniu?
Dokument, na podstawie którego właściciel udostępnia lokal wynajmującemu zabezpiecza interesy obu stron transakcji. Powinny się w nim znaleźć takie podstawowe informacje jak dane stron umowy, warunki finansowe takie jak: wysokość czynszu, opłat administracyjnych i zaliczek na media oraz zapisy regulujące warunki korzystania z lokalu . Osobną kwestią są zapisy wyszczególniające obowiązki stron w przypadku rozwiązania umowy najmu mieszkania.. Należą do nich między innymi termin obowiązywania umowy oraz przepisy na podstawie których umowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron.
Jak wypowiedzieć umowę najmu?
Nie każdy wie, jak właściwie można zakończyć wynajmowanie lokalu i jak się do tego przygotować. Tymczasem rozwiązanie umowy najmu mieszkania może się odbyć na dwa różne sposoby:
- za porozumieniem stron – to czynność dwustronna, kiedy wynajmujący i najemca zgadzają się ze sobą co do warunków opuszczenia lokalu i zakończenia jego udostępniania.
- za wypowiedzeniem – w tym przypadku czynność jest jednostronna, co oznacza, że umowę chce rozwiązać jedna ze stron.
Proces rozwiązania umowy zależy od wcześniejszych ustaleń pomiędzy stronami oraz zapisów dotyczących warunków wypowiedzenia umowy.
Czy są różnice w wypowiedzeniu umowy zawartej na czas określony i nieokreślony?
Podczas podpisywania dokumentów dotyczących najmu wybranego lokalu trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, na przykład trzeba określić czas trwania najmu. Można zawrzeć umowę na czas określony lub nieokreślony. W przypadku tej pierwszej zazwyczaj nie ma możliwości zakończenia umowy przed jej wygaśnięciem, chyba że określono w niej specjalne okoliczności, w jakich może się to wydarzyć. Za to drugi przypadek umożliwia złożenie wypowiedzenia bez podawania powodu.
Czy umowę najmu może wypowiedzieć najemca?
W momencie zakończenia wynajmu pojawia się wiele pytań dotyczących niezbędnych formalności związanych z zakończeniem najmu. Jednym z nich jest to dotyczące możliwości rezygnacji z najmu lokalu przez najemcę i w jakich okolicznościach jest to możliwe. Najemca może wypowiedzieć umowę, zawartą na czas nieokreślony z zachowaniem okresu wypowiedzenia w każdej chwili jej trwania. Jeśli jednak obowiązuje ona we wskazanych ramach czasowych, to jej wcześniejsze rozwiązanie możliwe jest jedynie w sytuacji zaistnienia jednego z góry określonych przypadków lub za porozumieniem stron.
Najczęstsze powody wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę
Istnieją różne przyczyny, dla których lokatorzy chcą się wyprowadzić z danego lokalu przed zakończeniem okresu trwania umowy. Powody wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę to zazwyczaj podniesienie czynszu przez właściciela (jeżeli umowa umożliwia jego podniesienie w trakcie jej trwania), niedotrzymywanie przez właściciela zapisów w kontrakcie, znalezienie korzystniejszej oferty mieszkaniowej czy kupno własnej nieruchomości. W takich sytuacjach, najemcy kończą swój pobyt w dotychczasowym miejscu i wypowiadają umowę.
Kiedy nie jest możliwe wypowiedzenie umowy najmu?
Z reguły, wcześniejsze rozwiązanie umowy podpisanej na czas określony nie jest możliwe. Szczególnie ma to miejsce wtedy, gdy w dokumencie nie zamieszczono żadnych sytuacji czy powodów, które mogłyby umożliwić wypowiedzenie najmu przez najemcę przed końcem trwania umowy. Rozwiązanie umowy podpisanej na czas nieokreślony jest zawsze możliwe. Trzeba jednak pamiętać o okresie wypowiedzenia oraz terminach płatności.
Zarządzanie najmem – bezpieczny sposób na wynajęcie nieruchomości
Wynajmowanie mieszkania wiąże się z wieloma formalnościami i jest obarczone ryzykiem. Istnieje wiele możliwości skorzystania z pomocy profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem mieszkaniami na wynajem. W dużych aglomeracjach miejskich w przypadku takiej usługi jak zarządzanie najmem Warszawa oferta jest szeroka ale trudno jest znaleźć firmę która koncentruje się tylko na tej usłudze. To właśnie w tym mieście działa nasza firma i pomaga wielu klientom w bezpiecznym udostępnianiu swoich nieruchomości najemcom. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wypowiedzieć umowę najmu i zapoznaj się z naszą ofertą.