Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI

Czy najemca musi pomalować mieszkanie po wynajmie?

Zakończenie okresu najmu na skutek wygaśnięcia lub wypowiedzenia umowy wiąże się z pewnymi obowiązkami dla lokatora. Przed zwróceniem lokalu właścicielowi musi on przeprowadzić szereg prac remontowych i konserwacyjnych, aby oddać nieruchomość w należytym stanie. Czy najemca musi pomalować mieszkanie? Czy właściciel lokalu może zachować dla siebie kaucję w przypadku dostrzeżenia brudnych ścian lub innych usterek? … Continued

alt

Zakończenie okresu najmu na skutek wygaśnięcia lub wypowiedzenia umowy wiąże się z pewnymi obowiązkami dla lokatora. Przed zwróceniem lokalu właścicielowi musi on przeprowadzić szereg prac remontowych i konserwacyjnych, aby oddać nieruchomość w należytym stanie. Czy najemca musi pomalować mieszkanie? Czy właściciel lokalu może zachować dla siebie kaucję w przypadku dostrzeżenia brudnych ścian lub innych usterek? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poradniku. Zapraszamy do lektury!

Odmalowanie mieszkania po wynajmie – czy to obowiązkowa czynność przed zdaniem lokalu?

Zanim udzielimy odpowiedzi na wyżej postawione pytanie, postaramy się omówić najważniejsze obowiązki lokatora planującego zdanie nieruchomości po zakończeniu okresu najmu. Zgodnie z ustawą z dnia 21 czerwca 2001 o ochronie praw lokatorów najmujący jest zobowiązany do oddania lokalu w niepogorszonym stanie. Oznacza to, że po stronie najemcy należy m.in. odmalowanie mieszkania po wynajmie oraz przeprowadzenie ewentualnych drobnych napraw (np. popsutych klamek, poluzowanych drzwi).

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że pewne obowiązki ciążą również na osobie wynajmującej lokal. Musi ona odebrać nieruchomość i rozliczyć się z najemcą z nakładów poniesionych na wymianę lub ulepszenie niektórych elementów wyposażenia. Tutaj warto też wspomnieć o kaucji, czyli kwocie pieniężnej, jaką wpłaca najemca przy podpisywaniu umowy o wynajem mieszkania. Co do zasady, jej zwrot następuje wyłącznie w sytuacji, kiedy lokal zostanie oddany wynajmującemu bez jakichkolwiek wad. W sytuacji, kiedy w mieszkaniu są brudne ściany lub inne usterki, najemca może zatrzymać kaucję dla siebie.

Brudne ściany a kaucja – jakie szkody zabezpiecza kwota wpłacana przez najemcę przy podpisywaniu umowy wynajmu?

Zgodnie z obowiązującym prawem najemca nie może bezkarnie zniszczyć udostępnionego mu lokalu. Z założenia musi go pozostawić w niepogorszonym stanie, czyli w takim, w jakim został mu przekazany. Jeśli przez kilka lat taka osoba nie zadbała o odmalowanie ścian w mieszkaniu, musi odświeżyć je przed zakończeniem umowy najmu. W przeciwnym razie wynajmujący może potrącić jej koszty malowania z kaucji. Brudne ściany nie stanowią jedynego powodu, dla których wynajmujący może zatrzymać kwotę pieniędzy wpłaconą przy podpisywaniu umowy. Do zniszczeń wymagających napraw lub remontu zalicza się także:

  • ubytki tynku,
  • zalane podłogi,
  • plamy na dywanach,
  • potłuczoną armaturę,
  • popękane płytki,
  • zatkanie toalety lub zlewu na skutek niewłaściwego użytkowania,
  • porysowane meble i sprzęty kuchenne.

Konflikty związane ze szkodami w wynajmowanym lokalu występują bardzo często. Aby uniknąć nieporozumień dotyczących tego, kto płaci za malowanie mieszkania czy przeprowadzanie drobnych napraw, warto zabezpieczyć się odpowiednią umową najmu. Warto w niej uwzględnić kwestie dotyczące np. wbijania gwoździ, wymiany umeblowania, zmiany koloru ścian itp. Poza umową dodatkowym zabezpieczeniem jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, w którym warto dokładnie opisać stan techniczny lokalu i znajdującego się w nim wyposażenia.

Kto płaci za malowanie i inne naprawy w wynajmowanym mieszkaniu?

Jak już wyżej wspominaliśmy, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi lokal udostępniony najemcy powinien zostać przez niego zwrócony w niepogorszonym stanie. Nie istnieje jednak odgórny zapis, który nakładałby na najemcę obowiązek odmalowania mieszkania po wynajmie. Oznacza to, że wynajmujący w żaden sposób nie może nakazać lokatorowi odnowienia brudnych ścian. Warto jednak pamiętać, że to w gestii lokatorów leży obowiązek naprawy, jeśli doszło do znacznych uszkodzeń np. tynku. Niewielkie ślady użytkowania na ogół są uważane za normalne i nie wymagają podejmowania specjalnych działań ze strony lokatora.

Jakie jeszcze obowiązki ma najemca po zakończeniu wynajmu mieszkania?

W sytuacji, kiedy najem był stosunkowo krótki (obowiązywał przez 3 czy 4 miesiące), zupełnie wystarczające jest umycie i odkurzenie lokalu przez lokatora. Wynajmujący nie powinien wymagać odmalowania. Nieco inne zasady mogą obowiązywać, gdy zdecydowaliśmy się na długoterminowy wynajem mieszkania. Wówczas malowanie ścian może okazać się koniecznością. Jeżeli najemca nie przywróci lokalu do stanu z chwili jego przejęcia, wtedy wynajmujący może oszacować cenę odświeżenia lokalu i dokonać potrącenia kosztów odnowienia brudnych powierzchni z wpłaconej kaucji.

Chcesz bezproblemowo zakończyć wynajem mieszkania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Odświeżenie lokalu udostępnionego najemcy nie powinno wiązać się z dużymi kosztami. Zgodnie z prawem osoba wynajmująca mieszkanie jest zobowiązana do pozostawienia go w należytym stanie. W praktyce jednak po zakończeniu okresu najmu właściciele samodzielnie muszą dokonywać kosztownych napraw i remontów. Z doświadczenia spółki Z NAMI, która zajmuje się zarządzaniem najmu w Warszawie, wynika, że koszty przywrócenia nieruchomości do stanu pierwotnego bardzo często przewyższają wysokość kaucji. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zdecydować się na współpracę z profesjonalistami, którzy dopilnują, by najemca zwrócił lokal w niepogorszonym stanie.