Z NAMI Z NAMI

Dlaczego weryfikacja najemcy jest tak ważna?

Rynek najmu mieszkań to jedna z tych gałęzi biznesu, które charakteryzują się dużą dynamiką. W obecnej chwili mamy sytuację dużej przewagi popytu nad podażą. Oznacza to, że potencjalnych najemców jest więcej niż mieszkań oferowanych do wynajęcie. Ta nierównowaga powoduje wzrost czynszów najmu i wielu potencjalnych najemców przestaje być stać na wynajęcie mieszkania lub wydatek na wynajem stanowi większość miesięcznego przychodu najemcy. Taka sytuacja stwarza ryzyko wynajęcia mieszkania najemcy, którego na ten lokal po prostu nie stać. Dlatego tak istotna jest weryfikacja zdolności finansowej najemcy.. Warto przed podpisaniem dokumentów i przekazaniem mieszkania mieć całkowitą pewność, że zarówno tożsamość, jak i wiarygodność finansowa lokatora zostały ocenione pozytywnie. Jak ustalić te istotne kwestie i dlaczego weryfikacja najemcyjest ważna?

Spis treści:

  1. Ustalenie tożsamości najemcy – dlaczego jest istotne?
  2. Jak ustalić wiarygodność finansową lokatora?
  3. Dlaczego weryfikacja najemcy jest ważna?

Ustalenie tożsamości najemcy – dlaczego jest istotne?

Pierwszym krokiem przed podpisaniem umowy z osobą zainteresowaną wynajmem mieszkania jest ustalenie, czy faktycznie jest ona tym, za kogo się podaje. Wyłudzenia danych nie należą dziś do rzadkości – warto upewnić się, że tożsamość najemcy nie budzi wątpliwości i np. nie posługuje się ona fałszywym dowodem osobistym. Podpisywanie umów najmu bez weryfikacji tożsamości najemcy to niestety dosyć częsty proceder. Wielu właścicieli mieszkań traci czujność jeżeli potencjalny najemca akceptuje wysoki czynsz lub chce część płatności regulować gotówką, która nie wymaga ewidencji..

Proces weryfikacji najemcy nie powinien obejmować jedynie ustalenia jego imienia i nazwiska, ważny jest także adresu zamieszkania, którego nie ma już w nowych dowodach osobistych. Adres najbezpieczniej spisać z potwierdzenia transakcji bankowej lub innego dokumentu tożsamości, np. z paszportu. Na etapie sprawdzania danych istotna jest również znajomość numeru PESEL, który obecnie stosowany jest we wszystkich czynnościach administracyjnych, bankowych czy podatkowych. Warto zadbać, aby zarówno PESEL, jak i ważny adres zamieszkania potencjalnego najemcy znalazły się w podpisywanej przez niego umowie najmu.

Jak ustalić wiarygodność finansową lokatora?

Kolejnym etapem po ustaleniu tożsamości jest zweryfikowanie czy osoba zainteresowana wynajęciem mieszkania znajduje się w sytuacji materialnej, która pozwoli mu spłacać comiesięczne zobowiązania. Jak ustalić wiarygodność finansową najemcy? Standardem wśród właścicieli nieruchomości jest wymóg potwierdzenia uzyskiwania regularnych dochodów przez osobę zainteresowaną wynajmem. Wskazanie pracodawcy, przedstawienie wyciągu z konta lub zaświadczenia o wysokości trzech ostatnich pensji pozwala zabezpieczyć wynajmującego przed nieuczciwym, bądź niewypłacalnym lokatorem. Warto jest też korzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się weryfikacją wypłacalności potencjalniego najemcy lub przekazać cały proces wynajmu profesjonalistom zajmującym się zarządzaniem najmem mieszkań. Należy jednak pamiętać, że do takiej weryfikacji niezbędna jest zgoda przyszłego najemcy. Przy obecnym rynku najmu taka zgoda nie jest trudna do uzyskania.

Jednak największą pewność w zakresie ustalania wiarygodności finansowej najemców dają raporty BIK oraz z biur informacji gospodarczej czy Krajowego Rejestru Długów. Oczywiście nie każdy potencjalny lokator chce podawać wrażliwe dane, niezbędne do procesu weryfikacyjnego, dlatego wielu właścicieli mieszkań, nie chcąc rezygnować ze sprawdzenia wypłacalności najemców, decyduje się skorzystać z usług firmy oferującej profesjonalne wsparcie w zarządzaniu najmem nieruchomości.

Dlaczego weryfikacja najemcy jest ważna?

Współpracując Z NAMI, masz pewność, że podejmiemy niezbędne kroki, by ustalić wiarygodność finansową potencjalnego lokatora. Dlaczego weryfikacja najemców jest ważna? Ponieważ w dobie rosnących kosztów, jedynie osoby z odpowiednią zdolnością finansową stanowią gwarancję płynnego regulowania zobowiązań wynikających z umowy najmu. Przy weryfikacji zdolności finansowej potencjalnych najemców współpracujemy z firmą simpl.rent, która specjalizuje się w sprawdzaniu wiarygodności finansowej oraz nadaje Certyfikaty Najemcy, osobom, które posiadają wysoką wiarygodność.. Cała procedura przebiega w sposób legalny i jest całkowicie zgodna z polskim prawem. Przejście weryfikacji w znaczący sposób chroni wynajmującego przed „trudnymi” bądź nieuczciwymi lokatorami.