Z NAMI Z NAMI

Jak zweryfikować najemcę mieszkania?

Decydując się na oddanie w najem swojego mieszkania, chcesz mieć pewność, że najemca będzie regulował opłaty w terminie i wywiązywał się ze wszystkich warunków umowy. Czy da się sprawdzić wypłacalność przyszłego lokatora? Jak zweryfikować wiarygodność finansową najemcy i dlaczego warto zdecydować się na taki ruch? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto sprawdzać najemców przed podpisaniem umowy
  2. Jak zweryfikować najemcę przed wprowadzeniem
  3. Czym jest i jak działa Certyfikat Najemcy
  4. W jakich bazach i rejestrach sprawdzana jest wypłacalność
  5. Jak dodatkowo zabezpieczyć umowę najmu mieszkania

Dlaczego warto sprawdzać najemców przed podpisaniem umowy

Oddając lokal mieszkalny w najem, właściciel powierza najemcy majątek o wartości minimum kilkuset tysięcy złotych. To naturalne, że jako posiadacz mieszkania, chcesz zyskać pewność, że najemca nie tylko jest wypłacalny, ale także będzie użytkował pomieszczenia zgodnie z ich przeznaczeniem. Sposobów na to, jak sprawdzić najemcę mieszkania, jest kilka. Możesz oczywiście uciekać się do modnych ostatnio metod, takich jak casting na lokatorów, jednak nawet najlepsze wrażenie na takim spotkaniu nie zagwarantuje ci, że twój przyszły kontrahent jest wypłacalny i nie ma problemów z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań.

Jak się okazuje, zadłużenie czynszowe jest w Polsce znaleziskiem dość powszechnym, a jego średnia wysokość wynosi ponad 17 tysięcy złotych. Co więcej, długi te nie dotyczą wyłącznie najmu lokali komunalnych czy spółdzielczych, ale także komercyjnych. Jeśli po zapoznaniu się z powyższymi danymi zastanawiasz się, jak zweryfikować najemcę przed wprowadzeniem, mamy dla ciebie skuteczny, sprawdzony i całkowicie legalny sposób.

Jak zweryfikować wiarygodność finansową najemcy

Powierzając ekspertom Z NAMI kompleksowe zarządzanie twoją nieruchomością na wynajem, zyskujesz szansę szczegółowej weryfikacji potencjalnego najemcy w bazach informacji kredytowej oraz gospodarczej. Korzystając z narzędzia Simpl.rent, jesteśmy w stanie sporządzić dokładny Certyfikat Najemcy, który potwierdzi jego wypłacalność lub negatywnie zweryfikuje zdolność finansową przyszłego lokatora. Niezbędne informacje otrzymasz jeszcze przed zawarciem umowy najmu, dzięki czemu niczego nie ryzykujesz, jednocześnie oszczędzając czas i pieniądze, ponieważ wszystkim zajmujemy się my.

Czym jest i jak działa Certyfikat Najemcy

Jeśli chcesz mieć pewność, że dane osoby, której chcesz wynająć mieszkanie, nie figurują w rejestrze dłużników, osób niewypłacalnych, pobierz Certyfikat Najemcy przygotowany przez Simpl.rent. Dowiesz się niego m.in.:

  • kim jest twój potencjalny najemca,
  • czy nie figuruje on w bazach KRD, BIK, BIG oraz innych rejestrach,
  • czy aktualna sytuacja materialna przyszłego najemcy pozwoli na bezpieczny wynajem mieszkania od strony finansowej.

Zastanawiasz się, jak zweryfikować wiarygodność finansową najemcy za pomocą certyfikatu? Eksperci Z NAMI wprowadzają do systemu Simpl.rent dane nieruchomości oraz koszty związane z wynajmem. Następnie najemca otrzymuje link weryfikacyjny. Na zakończenie całego procesu wygenerowany zostaje Certyfikat Najemcy, który otrzymujesz zarówno ty, jak i twój przyszły lokator.

W jakich rejestrach sprawdzana jest wypłacalność?

Proces weryfikacji za pomocą narzędzia jest trójetapowy. Pierwszy etap obejmuje potwierdzenie tożsamości poprzez dokument tożsamości, bankowość internetową lub wykonanie selfie. Następny krok obejmuje sprawdzenie historii oraz wiarygodności finansowej najemcy, z udziałem takich baz jak Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Kredytowej, Rejestr Dłużników BIG ERIF oraz Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki informacjom uzyskanym z tych rejestrów możliwa jest ocena ryzyka ewentualnych nieterminowych płatności.

Ostatnim krokiem dotyczącym tego, jak zweryfikować najemcę mieszkania, jest porównanie kosztów wynajmu lokalu do miesięcznych dochodów netto najemcy. System – zgodnie z rekomendacją niezależnych ekspertów finansowych – pozytywnie zweryfikuje zdolność finansową najemcy, jeżeli jego zarobki „na rękę” stanowią minimum dwukrotność miesięcznego kosztu wynajmu.

Jak dodatkowo zabezpieczyć umowę najmu mieszkania?

Powierzając Z NAMI weryfikację najemcy, nie tylko oszczędzasz mnóstwo czasu, ale przede wszystkim zyskujesz pewność, że osoba, której zamierzasz wynająć mieszkanie, nie ma nieuregulowanych zobowiązań. Co więcej, jej zarobki pozwalają na terminowe uiszczanie opłat. Jednak to nie wszystko – współpracując Z NAMI w zakresie zarządzania wynajmem, możesz również skorzystać z kompleksowego doradztwa dotyczącego dodatkowego zabezpieczenia twojej umowy oraz zyskać eksperckie wsparcie we wszystkich obszarach najmu nieruchomości.

Wiesz już, jak sprawdzić najemcę mieszkania. Dołącz do grona zadowolonych klientów Z NAMI i powierz nam skuteczne zarządzanie wynajmem.