CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA PRZEZ NAJEMCĘ
Czy w wynajmowanym mieszkaniu mogę zamieszkać z psem lub kotem?
To zależy od właściciela lokalu, który stanowi przedmiot najmu. Jeśli właściciel wyrazi zgodę, to taka możliwość istnieje. Już na etapie poszukiwania mieszkania warto zaznaczyć, że zamierzamy wprowadzić się do niego wraz ze zwierzęciem. Warto również upewnić się, że właściciel nieruchomości wyraża zgodę, by mieszkanie odwiedzane było przez osoby, które przychodzą ze swoimi zwierzakami.
Co muszę zrobić, aby móc wprowadzić się do mieszkania?
Przede wszystkim musimy podpisać umowę najmu. Jej integralnym elementem jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, który sporządza się z reguły w momencie przekazywania najemcy kluczy do lokalu. Zanim podpiszemy umowę najmu sprawdzamy ,w imieniu właściciela, czy Twoje zarobki pozwalają opłacać wszelkie opłaty związane z najmem. Weryfikacja lokatorów pod kątem zdolności do regulowania należności wynikających z umowy najmu daje właścicielowi mieszkania gwarancję wypłacalności oraz pozwala nam jeszcze lepiej dobierać lokale do potrzeb, oraz realnych możliwości najemców. Przekazanie mieszkania jest możliwe niezwłocznie po zapłaceniu przez Ciebie kaucji (na wskazane konto bankowe).
Na jaki czas zawierana jest umowa?
Umowa zawierana jest zawsze na czas określony. Maksymalny czas trwania umowy to 12 miesięcy. Oczywiście istnieje możliwość jej przedłużenia ze stosownym wyprzedzeniem. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące terminów ważności oraz warunków zawartych umów, możesz łatwo i wygodnie sprawdzić, logując się na swoje konto w systemie JESTEŚ Z NAMI. Po zakończeniu umowy najmu sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania i rozlicza kaucję.
Jestem studentem i nie zarabiam – czy mogę wynająć mieszkanie?
Tak, istnieje taka możliwość. W takiej sytuacji umowa jest podpisywana z rodzicami lub opiekunem prawnym. W momencie, gdy osoba chcąca wynająć mieszkanie nie ma zdolności do samodzielnego regulowania opłat, sytuacja materialna rodzica lub opiekuna również jest przez nas weryfikowana. Z chwilą podpisania umowy osoba ta staje się również współodpowiedzialna za stan mieszkania w trakcie trwania wynajmu, a więc odpowiada m.in. za szkody powstałe z winy najemcy.
Czy mogę rozłożyć kaucję na raty?
Kaucja jest nieodłącznym elementem podpisania umowy najmu i wprowadzenia się do mieszkania. Jej podstawowym celem jest zabezpieczenie interesów właściciela nieruchomości, np. na poczet szkód wyrządzonych w mieszkaniu bądź zaległości czynszowych. Te zaś mogą przydarzyć się w dowolnym momencie trwania umowy. Wpłata kaucji musi więc zostać uregulowana wyłącznie w jednej transzy przy podpisaniu umowy najmu, nie ma możliwości rozłożenia jej na raty.
Co w przypadku, gdy w mieszkaniu zdarzy się awaria?
W przypadku drobnych awarii takich jak przeciekający wąż prysznicowy, czy wymiana żarówki, najemca we własnym zakresie dokonuje naprawy. Jeżeli w mieszkaniu wystąpi poważniejsza awaria, należy ją niezwłocznie zgłosić do naszego biura. Przekażemy kontakt do sprawdzonego fachowca. W przypadkach wymagających szybkiej interwencji (np. wyciek wody) należy sprawę niezwłocznie zgłosić do administratora budynku w celu jej usunięcia. Jeżeli usterka powstała z winy najemcy to koszt takiej naprawy leży po stronie najemcy.