Z NAMI Z NAMI

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Warszawie?

Koszty najmu w Warszawie, podobnie jak w innych największych miastach w Polsce, systematycznie rosną. W porównaniu z rokiem ubiegłym, dzisiaj za wynajęcie mieszkania trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt procent więcej. Z czego wynikają podwyżki cen najmu? Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Warszawie i co wpływa na koszt najmu? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  1. Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie a sytuacja w Polsce i na świecie
  2. Od czego zależą ceny najmu w Warszawie?
  3. Jakie są ceny wynajmu mieszkań w Warszawie?
  4. Prognozy cen wynajmu mieszkań w Warszawie

Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie a sytuacja w Polsce i na świecie

Koszty wynajęcia mieszkania w stolicy niezmiennie rosną i nic nie zapowiada, aby w 2023 roku miały one zacząć spaść. Okres pandemii COVID-19 nie miał negatywnego wpływu na branżę wynajmu mieszkań, choć eksperci początkowo się tego obawiali. Zamiast załamania rynku przyszło jego ożywienie. Wojna w Ukrainie sprawiła, że miliony naszych wschodnich sąsiadów przybyło do Polski, co przełożyło się na zwiększenie popytu na lokale mieszkaniowe, zwłaszcza w większych miastach. Jednocześnie podaż nieruchomości względem zapotrzebowania wciąż pozostaje na niewystarczającym poziomie.

W ciągu ostatniego roku nastąpił duży wzrost cen energii elektrycznej, wody i gazu. Wzrosły też ceny wywozu śmieci. Wszystkie powyższe czynniki miały wpływ na zwiększenie wysokości najmu. Podwyżka głównych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, która przełożyła się na wzrost rat kredytów też nie jest obojętna dla wysokości czynszu najmu. Wzrost obsługi rat kredytowych, który dotknął część właścicieli mieszkań na wynajem, jest często przerzucany na najemców co powoduję dalsze wzrosty cen najmu.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że ceny wynajmu mieszkań w Warszawie i pozostałych miastach w Polsce są wysokie i nadal rosną.. Średni miesięczny koszt najmu kawalerki w stolicy wzrósł o niemal 1000 zł w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Co istotne, podrożał najem nie tylko najmniejszych lokali przeznaczonych do zamieszkania, ale właściwie wszystkich. To sprawia, że najemca musi poświęcić obecnie sporo czasu i mieć dużo szczęścia, aby znaleźć lokum, które spełni jego oczekiwania pod względem cenowym i jakościowym.

Od czego zależą ceny najmu w Warszawie?

Warszawa od lat utrzymuje się w czołówce najdroższych polskich miast. Dotyczy to także cen wynajmu lokali. Koszty najmu mieszkań wahają się między dzielnicami, ale i tak pozostają na zdecydowanie wyższym poziomie niż w innych polskich metropoliach. Ceny wynajmu mieszkań w Warszawie są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich to lokalizacja, wyposażenie, rozkład mieszkania oraz ogólny stan nieruchomości.  

Jakie są ceny wynajmu mieszkań w Warszawie?

Stolica to najwyższe ceny najmu w Polsce ale jednocześnie oferuje największy wybór mieszkań do wynajęcia. Według portalu domiporta.pl średnie miesięczne ceny najmu w Warszawie wahały się od 2600 zł za kawalerkę do 8000 zł za mieszkanie 4-pokojowe.. Jakie są ceny wynajmu mieszkań w Warszawie w poszczególnych dzielnicach?

Białołęka to jedna z tańszych dzielnic Warszawy jeżeli chodzi o ceny najmu. Niższy koszt wynika z dużego oddalenia od centrum oraz dość słabego skomunikowania z resztą miasta, co jest szczególnie widoczne w części wschodniej dzielnicy. Za niedużą kawalerkę bądź 2-pokojowe lokum o wielkości ok. 35 m2 należy zapłacić około 1800 zł zł miesięcznie. Lokal 3-pokojowy to średni wydatek rzędu 2700-3000 zł.

Ceny najmu w Warszawie na Bemowie nie są ani bardzo wysokie, ani przesadnie niskie. Można uznać, że to „średnia półka cenowa”. Najmniejsze lokale o wielkości do 35 m2 można wynająć za ok. 2000 zł miesięcznie, mieszkania 2-pokojowe za 2500-2800 zł a 3-pokojowe za 3000-3200 zł.

A jakie są ceny wynajmu mieszkań w Warszawie na Mokotowie? To jedna ze starszych, a przy tym droższych dzielnic stolicy. Za najmniejsze lokale należy zapłacić ok. 2700-3000 złotych za miesiąc, obiekty 60-metrowe (2-pokojowe) – ok. 4000-4200 zł/m-c, a 100-metrowe to wydatek rzędu 7000-8000zł.

Najdroższą dzielnicą w stolicy jest Śródmieście. To ścisłe centrum miasta, oferujące najpełniej rozwiniętą infrastrukturę oraz najlepszą komunikację, co przekłada się na wysokie ceny najmu. W Warszawie w Śródmieściu należy liczyć się z wydatkiem powyżej 3000 złotych za mieszkanie o powierzchni ok. 35 m2 oraz prawie 5000 zł za lokum 60-metrowe. Za wynajem lokalu o metrażu 100 m2 trzeba zapłacić ponad 9000 zł miesięcznie. Oczywiście ceny zależą od standardu wykończenia i wieku mieszkania i różnią się znacznie.

To średnie ceny wynajmu nieruchomości w wybranych dzielnicach miasta według portalu domiporta.pl w styczniu 2023 roku. Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Warszawie? Obecnie średnie wydatki za miesiąc, biorące pod uwagę wszystkie dzielnice, prezentują się następująco:

  • kawalerka – ok. 2600 zł,
  • 2 pokoje – 3900 zł,
  • 3 pokoje – 6600 zł,
  • 4 pokoje – 800 zł.

Prognozy cen wynajmu mieszkań w Warszawie

Czy najemcy mogą liczyć na spadki średnich kosztów wynajmu nieruchomości? Według prognoz ekspertów obniżek w tym roku raczej nie będzie. Bardziej prawdopodobne wydaje się utrzymanie cen najmu w obecnej wysokości, a nawet ich niewielki, dalszy wzrost. Na przeszkodzie zmniejszeniu stawek stoi kilka ważnych czynników, w tym przede wszystkim duży popyt i niewielka podaż, a także czynniki gospodarcze i ekonomiczne takie jak: wysokie ceny energii i innych mediów oraz rosnące koszty administracyjne.