Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu długoterminowego?

Wynajem długoterminowy – kto zajmie mieszkanie? Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Remont czy odświeżenie Jak przygotować ogłoszenie do wynajmu długoterminowego?

Spis treści:

  1. Wynajem długoterminowy – kto zajmie mieszkanie?
  2. Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Remont czy odświeżenie
  3. Jak przygotować ogłoszenie do wynajmu długoterminowego?
  4. Długoterminowy wynajem mieszkania – zadbaj o formalności

Wynajem długotrwały to jedno z najlepszych źródeł tzw. pasywnego dochodu. Pozwala Ci czerpać zyski przez wiele miesięcy, a nawet lat. Dobrze przygotowany do wynajmu lokal szybko znajdzie najemców na wiele miesięcy, a nawet lat. Co zrobić, aby w krótkim czasie wynająć mieszkanie? O czym pamiętać, aby zabezpieczyć swój własny interes? Podpowiadamy, jak przygotować mieszanie na wynajem.

Wynajem długoterminowy – kto zajmie mieszkanie?

Podstawowe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, to: „Komu chcę wynająć mieszkanie”. Inne oczekiwania mają rodziny z dziećmi, studenci, bezdzietne pary czy miłośnicy czworonogów. Określ, jaki najemca byłby dla Ciebie optymalnym wyborem i do jego potrzeb dostosuj mieszkanie. Rodzinom z dziećmi nie oferuj lokalu w pełni wyposażonego. Najczęściej dysponują one już swoimi meblami, np. dziecięcymi. Studentom zaproponuj natomiast lokal wyposażony w pojedyncze łóżka, biurka i szafy.

Osoby posiadające psy lub koty, chcące wynająć mieszkanie na dłuższy czas, mogą poszukiwać lokali o nieco niższym standardzie. Dlaczego dajemy Ci takie wskazówki? W razie dokonania przez ich pupili zniszczeń, koszty napraw będą niższe. Młodzi, pracujący już ludzie cenią sobie wolność aranżowania przestrzeni, ale nie będą chcieli ponosić wysokich kosztów urządzania cudzego mieszkania. Dla nich przygotuj mieszkanie wyremontowane i częściowo wyposażone tj podstawowe meble, bez zbędnych dodatkowych foteli, półeczek, komód, z nowoczesną zabudową kuchni oraz wyremontowaną łazienką.

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Remont czy odświeżenie

Dobrym zwyczajem przed wynajęciem lokalu na dłuższy czas jest jego wyremontowanie lub co najmniej odświeżenie. Wybierając pierwszą z opcji, możesz skorzystać z usług i porady profesjonalistów oferujących home staging, a więc atrakcyjne zaaranżowanie nieruchomości w celu podniesienia jej wartości oraz uzyskania wyższego czynszu najmu. Nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów? Przyjrzyj się mieszkaniu na wynajem i zastanów się, jakie elementy wymagają wymiany. Jeśli w łazience czy kuchni płytki są popękane, lepiej je skuć i położyć nowe. Stare nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też stanowią zagrożenie. Zwróć też uwagę, czy krany, klamki, gniazda elektryczne, włączniki świateł, drzwi, okna są w dobrej kondycji.

Sprawdź, czy meble, które zostają w mieszkaniu na wynajem, nie są zniszczone, przestarzałe – wynajęcie mieszkania ze starą meblościanką będzie dużo większym problemem niż lokalu nieurządzonego. Jak przygotować mieszkanie pod wynajem długoterminowy? Dokładnie sprawdź wszystkie instalacje w mieszkaniu – wodno-kanalizacyjną, elektryczną i gazową (jeśli jest w lokalu). Możesz wynająć w tym celu specjalistę, który wystawi zaświadczenie o kondycji instalacji. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie ścian i sufitów mieszkania w neutralnych barwach.

Jak przygotować ogłoszenie do wynajmu długoterminowego?

Dobre ogłoszenie o mieszkaniu na wynajem to więcej niż połowa sukcesu. Nawet pięknie zaaranżowany lokal może długo oczekiwać na odpowiedniego najemcę, jeśli w ogłoszeniu pojawią się słabej jakości zdjęcia i niewiele informacji praktycznych. Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Oto nasze wskazówki i porady dotyczące ogłoszenia. Zrób profesjonalne zdjęcia (możesz zlecić to specjaliście) i przygotuj jak najbardziej wyczerpujący opis oferowanej na wynajem nieruchomości. Przed przygotowaniem treści ogłoszenia sprawdź, jak formułowane są informacje o lokalach na wynajem oferowane przez profesjonalne biura nieruchomości lub firmy takie jak Z NAMI, które zajmują się zarządzaniem mieszkaniami na wynajem.

Jeśli masz zdefiniowanych idealnych dla Ciebie najemców, napisz to w ogłoszeniu, np. oferta dla rodzin z dziećmi lub oferta nie dla osób z czworonogami. W ogłoszeniu wypisz wszelkie dane dotyczące metrażu, liczby pomieszczeń, stanu lokalu (np. świeżo po remoncie), balkonu, piwnicy, komórki gospodarczej czy stanowiska garażowego. Koniecznie określ wysokość oczekiwanego czynszu oraz dodatkowych kosztów ponoszonych przez najemcę (np. rachunki za prąd, wodę – o ile nie są wliczone w czynsz i wszystkich opłat administracyjnych). Opisz też lokalizację, podkreślając jej zalety, np. blisko szkoły, sklepu, poczty.

Długoterminowy wynajem mieszkania – zadbaj o formalności

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem długoterminowy? Gdy lokal jest już odświeżony lub wyremontowany, zdjęcia i opis pojawiły się już w ogłoszeniach i rozdzwonił się Twój telefon, pora zająć się formalnościami. Czasy wynajmu długoterminowego bez umowy bezpowrotnie minęły. Obecnie podpisanie dobrej umowy pozwala zabezpieczyć interesy zarówno Twoje, jak również najemcy. Dobrze skonstruowana umowa zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w trakcie trwania najmu i ułatwia wyegzekwowanie Twoich praw w przypadku napotkania kłopotów np. z terminowymi płatnościami czynszu lub problemów z opuszczeniem mieszkania przez najemcę. Możesz też podpisać z najemcą umowę najmu wyszczególniającą obowiązki i prawa tak najemcy, jak i właściciela lokalu. Możesz w tym zakresie skorzystać z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami lub po prostu podpisać umowę Z NAMI i to my będziemy w twoim imieniu uzgadniać i podpisywać umowę najmu.

Niezmiernie ważnym elementem umowy najmu są wszystkie zapisy dotyczące kosztu najmu. Wskazówki, które najczęściej dają doświadczeni najemcy, to m.in. wyszczególnienie wysokości czynszu dla właściciela mieszkania, estymacji wysokości rachunków za media, a także opłat administracyjnych. W przypadku opłat za prąd, wodę, gaz, internet, wywóz śmieci itp. możesz zdecydować się na dwie opcje. W pierwszej to najemca będzie sam je regulował na podstawie otrzymanych rachunków. W drugiej – chętniej wybieranej przez najemców, bo bezpieczniejszej – to Ty, jako właściciel mieszkania, opłacasz rachunki i doliczasz ich koszt do czynszu. Możesz też, po prostu, podpisać umowę Z NAMI i to my będziemy wykonywać wszystkie powyższe czynności w twoim imieniu.