Z NAMI Z NAMI

Najem okazjonalny dla obcokrajowców – to musisz wiedzieć!

Najem okazjonalny dla obcokrajowców – to musisz wiedzieć!

Już od paru lat można z łatwością zaobserwować zwiększającą się liczbę cudzoziemców w Polsce. Stanowcza większość z nich przybywa legalnie – także z innych krajów Unii Europejskiej. A w związku z tym mogą w świetle prawa zdecydować się na najem okazjonalny dla obcokrajowców. Nie trzeba się tego w żaden sposób obawiać, ponieważ przepisy bardzo dobrze chronią właścicieli wynajmowanych mieszkań. Warto jednak wiedzieć, jak powinna wyglądać taka umowa i co zrobić z meldunkiem. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego, o czym trzeba pamiętać przy wynajmie lokali dla osób z zagranicy.

Czy obcokrajowiec musi mieć zezwolenie, by wynajmować mieszkanie?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia się przed nieuczciwymi najemcami jest weryfikacja formy ich pobytu w Polsce. Cudzoziemcy zamierzający przebywać u nas dłużej niż miesiąc (lub 3 miesiące, jeśli są obywatelami Unii Europejskiej) powinni mieć zgodę na pobyt czasowy oraz meldunek. O to pierwsze należy zapytać podczas podpisywania umowy, wraz z weryfikacją tożsamości jakimś dokumentem (paszportem albo dowodem osobistym).

Poza tym kontrakt nie będzie się różnił w żaden sposób od tego, który się podpisuje z obywatelami Polski. Wynajem mieszkania dla obcokrajowców – zwłaszcza okazjonalny – jest tak samo bezpieczny oraz opłacalny, jak w każdym innym przypadku, choć należy zaznaczyć, że niesie też ze sobą takie same ryzyka.

Jak wygląda meldunek obcokrajowca w wynajmowanym mieszkaniu?

W wielu przypadkach osoba, która przyjechała do Polski, nie ma jeszcze gdzie mieszkać. Żeby poszukać pracy przez urzędy lub pobierać stypendium (jeśli jest studentem), musi mieć meldunek. Co to oznacza dla kogoś, kto dysponuje wynajmowanym mieszkaniem? Na szczęście nic. Obcokrajowiec nie musi nawet pytać go o zgodę.

Wynika to z faktu, że zameldowanie jest już dość przestarzałym rozwiązaniem i nie niesie ze sobą żadnych realnych skutków prawnych – poza pewnymi reliktami w postaci braku możliwości korzystania z usług wspomnianych już urzędów pracy. Najem okazjonalny daje więc cudzoziemcom możliwość funkcjonowania na podobnych warunkach, co pozostali mieszkańcy Polski, którzy mają własne umowy na wynajem.

Warto jeszcze wiedzieć, że meldunek chroni obywateli państw spoza UE przed karą za jego brak. Jak więc widać, jest to raczej niepotrzebną formalnością niż czymś, czego należy się wystrzegać podczas wynajmu mieszkania obcokrajowcom.

Dlaczego wynajem okazjonalny dla obcokrajowca jest lepszy od tradycyjnego?

Standardowo lokum udostępnia się bez konieczności wskazania innego miejsca, do którego lokator przeniesie się w momencie wcześniejszego zerwania kontraktu (np. wskutek rażącego zaniedbania). Jeśli zaś chodzi o meldunek obcokrajowca w wynajmowanym mieszkaniu, wiele osób decyduje się jednak na ten krok. Stanowi on dodatkowe zabezpieczenie wobec osób, o których niewiele wiemy. Praktyka pokazuje, że najem przebiega zazwyczaj normalnie, lecz umowy okazjonalne potrafią przekonać do wynajmu właścicieli.

Warto w tym miejscu dodać, że wraz z rozwojem konfliktu w Ukrainie weszła w życie specustawa o pomocy obywatelom sąsiedzkiego państwa. Według artykułu 68 można zawierać umowy na wynajem okazjonalny dla obcokrajowców będących wojennymi uchodźcami bez konieczności wskazania innego lokalu. To ogromne ułatwienie dla obu stron. Dzięki temu osoby uciekające przed wojną mogą dużo łatwiej zdobyć wynajmowane mieszkanie, a ich właściciele z łatwością znajdą chętnych na krótkoterminowy najem.

Jak powinna wyglądać umowa najmu okazjonalnego dla obcokrajowca?

Ze strony formalnej nie ma różnicy, czy podpisuje się kontrakt z Polakiem, czy z cudzoziemcem. Należy jednak zadbać o pewne sprawy. Najważniejszą z nich jest zrozumiałość umowy. W związku z tym wynajem dla obcokrajowców, zwłaszcza okazjonalny, powinien być uzgodniony w dokumencie spisanym w dwóch językach. Najlepiej, jeśli jednym z nich będzie rodzimy język najemcy. Nie jest to co prawda wymagane przez prawo (respektuje się wszystkie kontrakty napisane po polsku), lecz stanowi wyraz zatroszczenia się o to, by wszystkie aspekty korzystania z wynajmowanego lokum były klarowne dla drugiej strony.

Zarządzanie wynajmem Z NAMI

Najlepszym sposobem na znalezienie zaufanego lokatora i bezpieczne udostępnianie lokalu jest powierzenie tych zadań profesjonalistom. Marka Z NAMI specjalizuje się w wynajmie mieszkań dla obcokrajowców – zwłaszcza okazjonalnym, który stanowi bardzo dużą część rynku. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić najkorzystniejsze rozwiązania w zakresie najmu. Co więcej, zawsze konstruujemy proste umowy, które zabezpieczają wynajmowany dom lub mieszkanie. Prowadzimy też proces rekrutacji w taki sposób, by meldunek otrzymały godne zaufania osoby.

Z przyjemnością opowiemy więcej o tym, jak będzie wyglądać umowa najmu okazjonalnego dla obcokrajowca, czym się kierować podczas wynajmu mieszkania oraz jakie obowiązki spadają na lokatora. Przy okazji odpowiemy na każde inne pytanie, włącznie z zasadą meldunku i tym podobnymi kwestiami związanymi z udostępnianiem wynajmowanego lokum. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego wszystkich zainteresowanych naszą ofertą obejmującą zarządzanie najmem w Warszawie.