Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI

Sprzedać czy wynająć mieszkanie?

Inwestowanie na rynku nieruchomości to jeden z najefektywniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Dysponując wolnym lokalem mieszkalnym, możemy zdecydować się na jego sprzedaż lub wynajem, by w zależności od potrzeb otrzymać jednorazowo dużą kwotę lub mniejszy, ale za to comiesięczny przychód. Co się bardziej opłaca i czy lepiej sprzedać, czy wynająć mieszkanie? Pytanie to jest popularne zwłaszcza wśród początkujących inwestorów. Rozwiewamy wątpliwości, odpowiadając na kluczowe pytania dotyczące sprzedaży i najmu.

Spis treści:

  1. Wynajem czy sprzedaż – co opłaca się bardziej?
  2. Czy warto sprzedawać mieszkanie?
  3. Sprzedaż czy wynajem – Polacy kupują mniej nieruchomości
  4. Wynająć czy sprzedać? Korzyści z najmu mieszkania
  5. Jaka jest średnia stopa zwrotu przy wynajmie?
  6. Skuteczne zarządzanie najmem zawsze procentuje

Wynajem czy sprzedaż – co opłaca się bardziej?

Przeprowadzka do innego miasta, spadek po bliskiej osobie czy zamiana lokum na większe – dodatkowa nieruchomość w każdej z tych sytuacji może stać się sposobem na zrobienie dobrego biznesu. Czasem, dysponując wolnymi środkami lub mając określoną zdolność kredytową, decydujemy się także na zakup lokalu w celach inwestycyjnych. Poważny dylemat pojawia się w sytuacji, gdy inwestor zaczyna zastanawiać się, czy postawić na sprzedaż, czy wynajem mieszkania. Z jednej strony wizja otrzymania sporej kwoty gotówki za transakcję kupna-sprzedaży jest niezwykle kusząca, z drugiej inkasowanie stałego dochodu co miesiąc jawi się równie atrakcyjnie. Co w takim razie wybrać i przede wszystkim: co się bardziej opłaca?

Czy warto sprzedawać mieszkanie?

Zacznijmy od sprzedaży, wraz z przedstawieniem zalet i wad takiej transakcji. Kluczowa jest tu oczywiście kwestia opłacalności, jednak równie dużym wyzwaniem może stać się znalezienie nabywcy, który zechce zapłacić odpowiednią kwotę za kupno naszego mieszkania. Eksperci wskazują na fakt, że ostatnie miesiące przyniosły stabilizację na rynku sprzedaży mieszkań, w efekcie której ceny wyhamowały. Dla inwestora zastanawiającego się, co się bardziej opłaca – sprzedaż czy wynajem, to jasny komunikat, że obecnie popyt na rynku nie wzrasta, a Polacy coraz rzadziej decydują się na zakup mieszkania.

Sprzedaż czy wynajem – Polacy kupują mniej nieruchomości

Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Pierwszym z nich jest oczywiście utrzymująca się od kilkunastu miesięcy wysoka inflacja, która „zjada” oszczędności wielu osób w błyskawicznym tempie. W efekcie inwestorzy, którzy jeszcze niedawno dysponowali wolnymi środkami, obecnie nie są w stanie pozwolić sobie na ulokowanie ich w kupno nieruchomości.

Zastawiając się, czy lepiej sprzedać, czy wynająć mieszkanie, warto zwrócić uwagę na sytuację na rynku kredytów hipotecznych. Przez ostatnie kilka miesięcy zdolność kredytowa wielu polskich rodzin drastycznie spadła, co wiąże się m.in. z nowym sposobem wyliczania jej przez banki oraz podnoszeniem stóp procentowych, zwiększających koszty udzielonych już pożyczek. W efekcie deweloperzy budują mniej, a dostępne mieszkania w większości trafiają na rynek najmu, gdzie sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Wynająć czy sprzedać? Korzyści z najmu mieszkania

W odróżnieniu od segmentu sprzedaży branża długoterminowych oraz krótkoterminowych wynajmów przeżywa obecnie prawdziwy boom. Wynika to m.in. z poluzowania pandemicznych restrykcji, powrotu studentów do wielkich miast, a także z masowego napływu osób zza wschodniej granicy, które także stały się klientami rynku najmu. Również pogarszająca się sytuacja w segmencie kredytów mieszkaniowych i obniżenie zdolności kredytowej wielu Polaków sprawiło, że zamiast na zakup, decydują się oni na wynajęcie lokum. W efekcie wolne lokale zarówno w największych, jak i mniejszych miastach niemal natychmiast znikają z rynku, a ceny najmu, w przeciwieństwie do cen sprzedaży, cały czas rosną. Dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, czy lepiej wynająć, czy sprzedać mieszkanie, rosnący popyt na wynajem to jasny sygnał, co dziś opłaca się bardziej.

Jaka jest średnia stopa zwrotu przy wynajmie?

Wzrastające ceny czynszów w połączeniu z niesłabnącym popytem na nieruchomości z rynku pierwotnego oraz wtórnego przekładają się na zwiększone zyski z najmu dla właścicieli mieszkań. Szacuje się, że średnia roczna stopa zwrotu z wynajętego lokalu mieszkalnego wynosi obecnie ok. 4,8%, natomiast w wielu dużych miastach inwestorzy mogą liczyć nawet na przekraczający 5% zwrot z inwestycji w skali roku. Co więcej – eksperci oceniają, że trend ten nie ulegnie szybkiemu odwróceniu, co oznacza, że:

  • wielu Polaków nadal nie będzie mogło pozwolić sobie na zakup nieruchomości,
  • inwestowanie w mieszkania na wynajem będzie opłacać się znacznie bardziej niż ich sprzedaż,
  • wraz ze wzrostem zainteresowania najmem stawki czynszów dalej będą rosły.

Skuteczne zarządzanie najmem zawsze procentuje

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, odpowiedź na pytanie, czy lepiej sprzedać, czy wynająć mieszkanie, jednoznacznie wskazuje na wyższość najmu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że znalezienie odpowiednio najemcy, jego weryfikacja, oraz obsługa wszystkich formalności związanych z wynajmowaniem nieruchomości mogą stanowić wyzwanie. Szczególnie osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z taką formą zarabiania lub dysponują większą liczbą lokali, mogą potrzebować profesjonalnej pomocy.

Takie wsparcie zapewniamy my, biorąc na siebie zarządzanie najmem mieszkania. Współpracując Z NAMI, oszczędzasz cenny czas i pieniądze, mając pewność, że wszystkie kwestie związane z wynajmem Twojego lokalu znajdują się pod kontrolą doświadczonych specjalistów. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co naprawdę ważne, ciesząc się osiąganiem pasywnego dochodu z Twoich inwestycji.