Z NAMI Z NAMI

Wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą

W dzisiejszych czasach znacznie częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu decydujemy się na zmianę miejsca zamieszkania. Otwarte granice oraz świat, który stał się globalną wioską, kuszą możliwością bezproblemowej przeprowadzki do dowolnie wybranego kraju. W takich sytuacjach często zastanawiamy się, co zrobić z mieszkaniem podczas pobytu za granicą. Rozwiązaniem, które okazuje się szczególnie atrakcyjne, jest jego wynajem, który pozwala czerpać stały pasywny przychód z lokalu podczas naszego pobytu za granicą. Wiele osób stawia jednak zasadne pytanie: czy da się zdalnie zarządzać najmem, znajdując się tysiące kilometrów od własnej nieruchomości?

Spis treści:

 1. Wynajem mieszkania będąc za granicą – czy to może się udać?
 2. Mieszkanie za granicą a firma zajmująca się zarządzaniem najmem
 3. Wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą – korzyści z obsługi najmu na miejscu
 4. Jak wynająć mieszkanie w Polsce, będąc za granicą – wybieramy firmę do zarządzania najmem!
 5. Z NAMI bezpiecznie wynajmiesz mieszkanie, będąc za granicą

Wynajem mieszkania będąc za granicą – czy to może się udać?

„Wyjeżdżam za granicę, co zrobić z mieszkaniem?!” – taka myśl nierzadko spędza sen z powiek wielu właścicielom nieruchomości. Z jednej strony zależy im, by ich lokal znajdował się pod dobrą opieką, z drugiej – powinien zarabiać na swojego właściciela, nawet jeśli ten znajduje się poza granicami kraju a nie być tylko kosztem. Znalezienie uczciwego najemcy pozwala połączyć oba aspekty. Wynajmując mieszkanie powodujemy, że lokal nie stoi pusty i nie generuje niepotrzebnych kosztów. Co więcej daje właścicielowi mieszkania stały dochód.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy zdamy sobie sprawę z faktu, jak wielu działań a co za tym idzie czasu wymaga znalezienie odpowiednich najemców, przygotowanie lokalu do wynajęcia czy kontrola terminowości rozliczeń. Nie wspominając o konieczności regularnego regulowania opłat oraz reagowania na zaistniałe awarie lub uszkodzenia wyposażenia. Z tego względu wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą wielu osobom wydaje się czymś nierealnym. Nie da się przecież prowadzić stałego nadzoru nad nieruchomością, widząc się z najemcami raz do roku lub rzadziej. Z myślą m.in. o takich sytuacjach powstały firmy, których specjalnością jest kompleksowe zarządzanie mieszkaniami na wynajem.

Mieszkanie za granicą a firma zajmująca się zarządzaniem najmem

Powierzenie obsługi nieruchomości zewnętrznej firmie, dysponującej odpowiednimi narzędziami, środkami oraz zasobami ludzkimi eliminuje konieczność osobistego załatwiania formalności, sprawowania nadzoru właścicielskiego czy „doglądania” lokalu. Wszystkim tym zajmuje się firma zarządzająca najmem mieszkań, która w imieniu przebywającego za granicą właściciela przygotowuje mieszkanie, zawiera umowę z najemcą oraz pilnuje terminowości wpłat. Do obowiązków profesjonalnych firm zajmujących się zarządzaniem najmem należą również takie czynności jak m.in.:

 • inwentaryzacja lokalu przed jego wynajęciem
 • weryfikacja najemcy przed podpisaniem z nim umowy najmu
 • koordynacja remontów i konserwacji mieszkania,
 • reagowanie na wszelkie nagłe zdarzenia występujące w wynajmowanym lokalu (awarie, uszkodzenia, komunikacja z administracją itp.)
 • sprawowanie bieżącej kontroli oraz nadzoru stanu mieszkania,
 • kontakty z dostawcami mediów, administracją budynku lub spółdzielnią mieszkaniową
 • regulowanie opłat za media oraz ich rozliczanie
 • prowadzenie czynności związanych z zakończeniem najmu (sprawdzenie stanu mieszkania, rozliczenie kaucji, rozliczenie opłat za media itp.)

a także wiele innych działań, które mogą być indywidualnie uzgodnione pomiędzy firmą zarządzającą najmem a właścicielem przebywającym za granicą.

Wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą – korzyści z obsługi najmu na miejscu

Podstawową zaletą takiej współpracy jest oczywiście gwarancja, że wszystkie sprawy związane z najmem są kontrolowane przez profesjonalistów będących na miejscu. Dzięki temu jedyną czynnością po stronie właściciela pozostaje kontrolowanie wpływów na swoje konto. Osoba, która pracuje za granica i wynajmuje mieszkanie w Polsce, nie traci czasu na częste podróże, ponieważ jej obecność nie jest wymagana przy załatwianiu formalności. Upoważniając firmę do zarządzania naszym mieszkaniem, nie musimy w ogóle mieć kontaktu z najemcą. Jest to niezwykle komfortowe w przypadku stałego pobytu za granicą. Warto dodać, że profesjonalna firma zapewnia dokładną weryfikację potencjalnych lokatorów. Dzięki temu ryzyko niewypłacalności lub niedotrzymania warunków umowy jest o wiele niższe niż przy wyszukiwaniu najemcy na własną rękę.

Jak wynająć mieszkanie w Polsce, będąc za granicą – wybieramy firmę do zarządzania najmem!

Decydując się na wynajem mieszkania podczas pobytu za granicą, należy zwrócić uwagę na kilka cech, którymi powinna charakteryzować się profesjonalna firma zarządzająca najmem. Przede wszystkim warto sprawdzić jakie doświadczenie mają osoby zajmujące się profesjonalnym zarządzniem mieszkaniami na wynajem. Inną istotną kwestią jest zakres usług oferowanych w ramach obsługi najmu – idealnie, jeśli biuro oferuje pełny zakres usług i całkowicie uwalnia czas inwestora.

Godna zaufania firma powinna również regularnie kontrolować stan nieruchomości, na bieżąco informując właściciela o wszelkich nieprawidłowościach. Powinna też być do dyspozycji najemcy oraz inwestora, służąc wsparciem oraz profesjonalnym doradztwem. Najlepiej, jeśli wynagrodzenie biura powiązane jest z wysokością czynszu – na takim układzie zyskują wszyscy, a firma zarządzająca najmem otrzymuje jeszcze większą motywację do efektywnej pracy.

Z NAMI bezpiecznie wynajmiesz mieszkanie, będąc za granicą

Wybór firmy, która zadba o Twoją własność to niezmiernie ważna decyzja na którą warto poświęcić trochę czasu.. Jeśli jesteś Z NAMI, niestraszny Ci wynajem mieszkania nawet będąc za granicą, ponieważ to my zajmujemy się wszystkim. W profesjonalny i kompleksowy sposób przejmujemy na siebie wszystkie formalności związane z zarządzaniem nieruchomością, uwalniając Cię od natłoku obowiązków. Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z naszym biurem już dziś i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.