Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI Zarządzanie i administracja najmem, system obsługi wynajmu mieszkań – Warszawa | Z NAMI

Wynajem mieszkania Ukraińcom – jakie dokumenty są niezbędne?

Dysponujesz wolnym lokalem? Chcesz udostępnić go najemcy, by zwiększyć swój comiesięczny przychód? Ponieważ do Polski przybywa coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy, coraz popularniejszy staje się wynajem mieszkania Ukraińcom z dzieckiem. Jakie dokumenty są potrzebne do sporządzania umowy najmu? Co dokładnie powinna zawierać i na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem? Jeśli poszukujesz informacji, jak bezpiecznie wynająć lokal uchodźcom, zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu.

Wynajem mieszkania Ukraińcom – podstawowe informacje prawne

Wielu wynajmujących zadaje sobie pytanie, czy udostępnienie lokalu obywatelom z Ukrainy jest legalne oraz bezpieczne. Osoby ze statusem uchodźcy przebywają na terytorium naszego kraju zgodnie z prawem. Oznacza to, że wynajmowanie mieszkania Ukraińcom, czy to rodzinie z dzieckiem, czy samotnej matce, jest dozwolone przepisami prawnymi. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do zawarcia umowy najmu lokalu z takimi osobami.

W przypadku uchodźców przybywających ze Wschodu problem może stanowić brak znajomości języka. W takiej sytuacji wynajmujący często decydują się na przygotowanie dokumentów w języku angielskim, który jest uniwersalny. Dobrym rozwiązaniem są także umowy dwujęzyczne, które można sporządzić w wersji polsko-angielskiej lub polsko-ukraińskiej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń między wynajmującym a lokatorem. Ważne jest, aby każda ze stron dokładnie znała swoje prawa i obowiązki, aby należycie wykonać wzajemne zobowiązania.

Jakie dokumenty są potrzebne, by wynająć mieszkanie Ukraińcom?

Procedura najmu lokalu w przypadku obywateli z Ukrainy zasadniczo nie różni się od tej, która obowiązuje przy udostępnianiu nieruchomości Polakom. W pierwszej kolejności bardzo ważne jest, aby zweryfikować tożsamość lokatora. Decydując się na wynajem mieszkania Ukraińcom z dzieckiem, czy samotnej matce, należy poprosić przyszłego najemcę o przedstawienie dokumentu tożsamości. Może to być np. paszport. Jakie jeszcze dokumenty są niezbędne, by wynajem mieszkania Ukraińcom był legalny i bezpieczny? Najważniejsze z nich to:

  • zezwolenie na pobyt czasowy lub stały na terytorium Polski,
  • nadanie numeru PESEL,
  • umowa o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu.

By mieć pewność, że lokatorzy będą regularnie płacić czynsz, warto też sprawdzić ich zdolność płatniczą. W tym celu można poprosić o zaświadczenie o zarobkach lub inny dokument stanowiący potwierdzenie regularnych wpływów finansowych. Nie jest on jednak niezbędny do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, więc najemca nie ma obowiązku jego przedstawienia wynajmującemu.

Wynajem mieszkania Ukraińcom a umowa – standardowy wynajem czy najem okazjonalny?

Kolejną istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy najmie lokalu mieszkalnego obywatelom spoza Polski, jest uwzględnienie kluczowych klauzul i warunków, które zagwarantują ochronę praw obydwu stron. Prawidłowo skonstruowana umowa o wynajem mieszkania Ukraińcom powinna zawierać przede wszystkim dokładny opis przedmiotu najmu (metraż nieruchomości, lokalizację, jej wyposażenie, stan techniczny itp.). Należy w niej również zamieścić czas trwania najmu – pod tym względem umowa może zostać zawarta na czas określony lub nieokreślony.

Istotne jest także, by ustalić wysokość miesięcznego czynszu wraz z zasadami jego aktualizacji. W umowie zawieranej z Ukraińcami z dzieckiem czy z samotną matką warto również doprecyzować terminy płatności i zwrócić uwagę na ewentualne konsekwencje, jakie mogą wynikać z opóźnień w regulowaniu należności. Ponadto wielu wynajmujących szczegółowo opisuje warunki dotyczące kaucji, która jest pobierana jako zabezpieczenie na wypadek szkód lub zaległości finansowych.

Jak zakończyć umowę wynajmu mieszkania Ukraińcom?

Nierzadko zdarza się, że lokatorzy powodują szkody w lokalu, których naprawa jest dość kosztowna. Jeśli takie sytuacje regularnie się powtarzają, możliwe jest wypowiedzenie umowy najmu. W ramach porozumienia stron warto wcześniej porozmawiać z lokatorem i wspólnie ustalić termin oraz warunki zakończenia wynajmowania mieszkania. Taki dokument najlepiej zawrzeć na piśmie. Umowy zawarte na czas nieokreślony zgodnie z prawem wypowiada się na trzy miesiące w przód, ale mogą być w nich zapisane także inne terminy, które dopuszczają możliwość wypowiedzenia np. miesiąc naprzód.

Chcesz bezpiecznie wynająć mieszkanie Ukraińcom? Dołącz go grona zadowolonych klientów Z NAMI!

Udostępnienie lokalu mieszkalnego uchodźcom z Ukrainy wiąże się niemalże z takim samym ryzykiem jak wynajęcie nieruchomości obywatelom z Polski. Decydując się na wynajmowanie mieszkania Ukraińcom, rodzinie z dzieckiem, czy samotnej matce, warto zadbać przede wszystkim o dobrze skonstruowaną umowę najmu, która pozwoli uniknąć ewentualnych sporów i niejasności. Jeśli chcesz skorzystać z kompleksowego doradztwa dotyczącego dodatkowego zabezpieczenia Twojej umowy lub potrzebujesz eksperckiego wsparcia podczas wynajmu nieruchomości uchodźcom, zachęcamy do współpracy z firmą Z NAMI. Powierzając nam zarządzanie najmem w Warszawie, możesz mieć pewność, że oddajesz swoje lokum pod dobrą opiekę.