Z NAMI Z NAMI

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie komuś w Warszawie? Porady dla wynajmujących

Wynajem mieszkania to jeden ze sprawdzonych sposobów na powiększenie swojego comiesięcznego przychodu. Jeśli dysponujesz wolnym lokalem i chcesz udostępnić go najemcy, ten tekst jest właśnie dla ciebie. Sprawdź nasze porady dla wynajmującego i dowiedz się, jak w bezpieczny sposób wynająć mieszkanie w stolicy i uniknąć problemów z najemcami.

Spis treści:
 1. Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami?
 2. Przedstaw jasno swoje oczekiwania względem najemcy
 3. Sprawdź wiarygodność i wypłacalność potencjalnego lokatora
 4. Zadbaj o odpowiednią umowę najmu
 5. Rozważ najem okazjonalny
 6. Ustal wysokość kaucji za mieszkanie
 7. Spisz protokół zdawczo-odbiorczy
 8. Monitoruj płatności na bieżąco
 9. Bezpieczny wynajem mieszkań w Warszawie Z NAMI
 10. Współpraca z firmą zarządzającą najmem – korzyści dla właściciela
 11. Pomoc w zarządzaniu najmem w Warszawie – komfort wynajmującego

Jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami?

W tym wpisie przygotowaliśmy garść sprawdzonych porad dla wynajmujących, zainteresowanych czerpaniem zysków z wynajmu. Na co zwrócić uwagę, wynajmując komuś mieszkanie, aby sam proces najmu przebiegał bezstresowo, sąsiedzi nie skarżyli się na najemców, a pieniądze za wynajem wpływały na czas?

Przedstaw jasno swoje oczekiwania względem najemcy

Już na samym początku warto precyzyjnie określić swoje oczekiwania, ale również i wymagania w stosunku do przyszłych lokatorów, mających zamieszkiwać w wynajmowanym mieszkaniu. Dlatego, powierzając nam opiekę nad mieszkaniem, w pierwszej kolejności określamy wspólnie z właścicielem profil najemcy a dopiero później przechodzimy do oczekiwań finansowych z czynszu najmu. Profil przyszłego najemcy ma często wpływ na możliwości osiągnięcia wyższego czynszu. Np. w obecnej sytuacji rynkowej obcokrajowcy są skłonni płacić wyższy czynsz niż najemcy krajowi więc jeżeli właściciel nie życzy sobie najemcy obcokrajowca to powinien mieć świadomość, że jego przychód z czynszu będzie niższy. Drugim bardzo ważnym czynnikiem kształtującym wysokość czynszu najmu są opłaty administracyjne i zaliczki na media. Trzeba pamiętać, że czynsz, który będzie płacił najemca jest wyższy od czynszu otrzymanego przez właściciela, a różnica to właśnie wysokość opłat administracyjnych i zaliczek na media. Jeżeli te drugie są wysokie to atrakcyjność mieszkania z punktu widzenia przyszłego najemcy jest niższa. Z drugiej strony obniżając wysokość zaliczek na media, właściciel ponosi ryzyko windykacji kwot od najemcy w trakcie trwania wynajmu, jeżeli zużycie mediów okaże się wyższe niż nasze szacunki. Dlatego warto jest ustalić liczbę osób korzystających z wynajmowanego mieszkania zanim wyliczymy wysokość zaliczki na media i inne opłaty. Z NAMI używa sprawdzonych algorytmów, pozwalających wyliczyć w sposób precyzyjny wysokość zaliczek więc korzystając z naszych usług masz pewność że zostaną one wyliczone precyzyjnie

Sprawdź wiarygodność i wypłacalność potencjalnego lokatora

Jeśli zastanawiasz się, jak mądrze wynająć komuś mieszkanie, nie możesz pomijać etapu weryfikacji najemców. To, co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, to zdolność przyszłego lokatora do regulowania czynszu najmu. Z Nami dzieli ryzyko najemcy z właścicielem mieszkania, dlatego przykłada szczególną wagę do weryfikacji potencjalnego najemcy. Sprawdzamy przyszłego najemcę w dwóch obszarach: (1) Weryfikacja tożsamości i (2) Weryfikacja zdolności finansowej. Nasze metody znacznie zmniejszają ryzyko niepłacenia czynszu lub opóźnienia we wpłatach czynszu. Dla osób, które chcą się zabezpieczyć przed ryzykiem nieterminowej płatności oferujemy gwarancję otrzymania czynszu.

Test wiarygodności potencjalnego najemcy to jeden z dodatkowych elementów jego weryfikacji przez Z NAMI. Nasze sprawdzone porady dla wynajmujących nie mogły go nie uwzględnić. Test pozwala określić czy przyszły najemca w przeszłości nie miał problemów z regulowaniem czynszów najmu.

Zadbaj o odpowiednią umowę najmu

Kolejnym ważnym punktem naszego poradnika, jak wynająć mieszkanie, jest sporządzenie odpowiedniej umowy najmu. Warto zadbać nie tylko o to, aby wszystkie kluczowe ustalenia miały formę pisemną, ale także, aby w takim dokumencie nie pominąć żadnej istotnej kwestii. Dobra umowa wynajmu mieszkania zabezpiecza obie strony. Jeśli brakuje Ci doświadczenia w tej kwestii, rozsądnym pomysłem będzie skorzystanie z usług Z NAMI – dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje interesy zostaną odpowiednio zabezpieczone w każdym aspekcie.

Rozważ najem okazjonalny

Jeśli nurtuje Cię pytanie o to, jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami, korzystaj nie tylko ze sprawdzonych wzorów umowy najmu, ale rozważ także samą formę najmu. W Warszawie, ale nie tylko, coraz większą popularnością cieszy się najem okazjonalny. To specyficzna forma umowy najmu, która daje właścicielom znacznie więcej argumentów w sporach z nieuczciwymi lokatorami. Umowa najmu okazjonalnego sporządzana jest w formie aktu notarialnego, a jedną z jej największych zalet jest uproszczona procedura ewentualnej eksmisji w sytuacji, gdy najemca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego sporządzenia umowy najmu okazjonalnego niezbędna jest wizyta u notariusza nie tylko stron umowy a więc właściciela mieszkania lub jego pełnomocnika i najemcy ale także wiarygodnej osoby, która składa oświadczenie o przyjęciu najemcy do swojego mieszkania w razie eksmisji. Więc jest to procedura, która w istotny sposób może wydłużyć czas wynajęcia mieszkania. Korzystając z usług Z NAMI możesz taką procedurę skrócić, ze względu na korzystanie przez nas ze sprawdzonych i zaakceptowanych przez współpracujących z nami notariuszy wzorów umów i oświadczeń.

Ustal wysokość kaucji za mieszkanie

Zwrotna kaucja za lokal to jeden z obowiązkowych punktów każdego poradnika w temacie: jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie. Stanowi ona zabezpieczenie na poczet ewentualnych uszkodzeń lokalu z winy najemcy, w trakcie trwania wynajmu. Kaucja zwracana jest lokatorowi w całości w momencie rozwiązania umowy najmu, w sytuacji, gdy nie trzeba potrącać z niej kosztów naprawy ewentualnych zniszczeń. Na zwrot pieniędzy najemca ma 30 dni.

Ile powinna wynosić kaucja zwrotna? Standardową praktyką jest pobieranie przez wynajmujących kwoty w wysokości 1-2 równowartości miesięcznego czynszu. W przypadku wynajmu mieszkania o wysokim standardzie lub luksusowego apartamentu, nic nie stoi na przeszkodzie, by była ona wyższa. Pamiętaj jednak, że kaucja nie może wynosić więcej niż 12-krotność stawki czynszu za lokal, obowiązującej w dniu podpisania umowy.

Spisz protokół zdawczo-odbiorczy

Spisując nasze sprawdzone porady dla wynajmujących, zdecydowaliśmy się zawrzeć wśród nich także informację o sporządzeniu protokołu zdawczo-odbiorczego. To bardzo ważny dokument, który zabezpiecza obie strony transakcji przed ponoszeniem dodatkowych kosztów. W momencie przekazania kluczy do mieszkania, sporządza się szczegółowy opis stanu mieszkania, spisuje się wyposażenie i stan liczników, a wszystkie te informacje umieszcza w protokole. Dla pewności warto wykonać również dokumentację zdjęciową. Z NAMI stosuje standardowe i sprawdzone wzory protokołów zdawczo-odbiorczych oraz zawsze robi dokumentację zdjęciową stanu mieszkania przed wynajęciem.

Monitoruj płatności na bieżąco

Zastanawiasz się, jak wynająć mieszkanie, bez obaw o opóźnienia w płatnościach? Najlepiej od pierwszego dnia najmu regularnie sprawdzać, czy najemca terminowo reguluje czynsz oraz wszystkie dodatkowe opłaty (jeżeli takie istnieją). Jeśli z umowy wynika, że płatności za media lokator dokonuje osobiście, czego nie rekomendujemy, możesz zażądać, aby przesyłał Ci mailem skany opłacanych co miesiąc rachunków. Monitorowanie płatności wymaga od ciebie dużej systematyki i wypracowania systemu, który będzie ci przypominał o kluczowych datach. Jeżeli płatności będą się opóźniać regularnie jest to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy. W takim przypadku istnieje duże ryzyko, że najemca nie zapłaci ostatniej raty opłat czynszowych. Jeżeli nie chcesz lub nie masz czasu robić tego samemu skorzystaj z usługi Z NAMI. Wykonamy te wszystkie czynności za ciebie. Ponadto, jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymania czynszu na czas, mamy dla ciebie usługę, która gwarantuje otrzymywanie czynszu w trakcie trwania umowy najmu.

Bezpieczny wynajem mieszkań w Warszawie Z NAMI

Powyższe porady dla wynajmującego to zbiór standardowych praktyk, które pozwalają zminimalizować ryzyko po stronie właściciela nieruchomości. Jednak to nie wszystko, co możemy Ci zaoferować. Wynajem mieszkania może stać się ważnym źródłem przychodu, a jeśli posiadasz więcej niż jeden lokal – sposobem na życie. Warto jednak wiedzieć, jak mądrze wynająć komuś mieszkanie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli nie masz czasu na samodzielne pilnowanie płatności, weryfikowanie lokatorów czy nie masz doświadczenia niezbędnego przy uzgadnianiu umowy, możesz nawiązać współpracę z firmą zajmującą się profesjonalnie zarządzaniem najmem..

Z NAMI to Twoje kompleksowe wsparcie w wynajmie mieszkań w Warszawie. Przejmujemy na siebie szereg obowiązków należących do właściciela wynajmowanej nieruchomości, takich jak:

 • znalezienie odpowiedniego najemcy,
 • weryfikacja zdolności finansowej i sprawdzenie referencji przyszłego najemcy
 • uzgodnienie i podpisanie w Twoim imieniu umowy najmu
 • kontrola bieżącego stanu lokalu,
 • opłacanie w Twoim imieniu rachunków za media i opłat do administracji/spółdzielni,
 • monitorowanie płatności od najemcy i w razie potrzeby windykacja tych należności,
 • koordynowanie usuwania usterek powstałych podczas trwania najmu,
 • rozliczenie zakończonego najmu w tym kaucji najemcy,
 • sprawdzenie i odbiór mieszkania po zakończonym najmie.

Podpisując umowę Z NAMI dostajesz dostęp do systemu monitorowania twojej nieruchomości. System JESTEŚ Z NAMI pozwala w trybie on-line obserwować wszystkie zdarzenia dotyczące Twojej nieruchomości zarówno w obszarze finansowym (płatności), operacyjnym (awarie, usterki) i formalno-prawnym (umowy, instrukcje).

Współpraca z firmą zarządzającą najmem – korzyści dla właściciela

Biorąc pod uwagę liczbę czynników, które warunkują to, jak bezpiecznie wynająć komuś mieszkanie, nie może dziwić fakt, że coraz większa liczba właścicieli mieszkań na wynajem decyduje się powierzyć zarządzanie najmem profesjonalistom. Z NAMI to komfort, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy. Uwolnimy Twój czas, który zamiast na liczne czynności związane z wynajmowaniem mieszkania, możesz przeznaczyć na inne aktywności np. rozwój osobisty lub pomnażanie swoich przychodów. Zapewniamy również kompleksowe wsparcie prawne, dzięki czemu nie musisz na własną rękę umawiać się z adwokatami, notariuszami czy doradcami z branży nieruchomości.

Pomoc w zarządzaniu najmem w Warszawie – komfort wynajmującego

Jesteśmy po to, aby przejąć od Ciebie wszystkie czynności związane z bezpiecznym i komfortowym wynajmem mieszkań w Warszawie. Współpraca Z NAMI to korzyści dla właściciela. Dzięki nam setki posiadaczy mieszkań czerpie korzyści z wynajmu, oszczędzając mnóstwo czasu oraz środków finansowych. Powierzając nam zarządzanie najmem, oszczędzisz sobie stresu, kłopotliwych sytuacji oraz problemów z „trudnymi” najemcami. Jesteśmy przekonani, że nasze sprawdzone porady dla wynajmującego oraz oferta współpracy w zakresie obsługi wynajmu pozwolą Ci zupełnie inaczej spojrzeć na wynajmowanie mieszkań, wiążąc je wyłącznie z przyjemnym pomnażaniem Twoich comiesięcznych przychodów.

Interesuje Cię dedykowana oferta zarządzania najmem Twojej nieruchomości? Chcesz wiedzieć, jak dobrze wynająć mieszkanie i uniknąć problemów z najemcami? Skontaktuj się Z NAMI już teraz i sprawdź, jak możemy Ci pomóc w zarabianiu na wynajmie.